Domy prefabrykowane, domy energooszczędne

Spacerując po mieście można dokładnie rozpoznać, który dom budowany był lata temu, a który jest nowy. I nie chodzi tutaj o wygląd, ponieważ nawet najstarszy budynek można odnowić. Chodzi bardziej o ich kształt, o rodzaj budowy. Kiedyś domy budowano na dwa rodzaje – albo były to kwadraty z płaskimi dachami, albo tez piętrowe ze spadzistym dachem. Koniec tematu.

Obecnie można zbudować dom naszych marzeń – jaki tylko sobie zażyczymy – mogą być parterowe z użytkowanym poddaszem, mogą  być piętrowe, mogą mieć wieżyczki, słowem wszystko czego sobie zażyczymy. Mało tego, do lamusa już odeszły czasy, kiedy budowa domu trwała latami. Teraz wynajmuje się firmę, która za nas jest w stanie postawić dom w zaledwie kilka miesięcy. A jeśli jeszcze są to domy prefabrykowane to czas się dodatkowo skraca.

domy prefabrykowaneCo oznacza, że dom składa się z prefabrykatów? Otóż prefabrykat to według definicji to gotowy, fabryczny element budowlany lub konstrukcyjny, który jest na budowie łączony z innymi takimi elementami. W ten sposób budowa domu przypomina budowę z klocków – wszystko idzie szybko i sprawnie. Obecnie również większość stawianych domów to domy energooszczędne. Oznacza to, że przy ich budowie zastosowano techniki, które pomogą w ograniczeniu niskiej emisji, które ograniczą również rachunki za energię.

O jakich technikach mowa? Chociażby o zainstalowaniu paneli solarnych na dachu, za pomocą których ogrzewana jest woda w budynku. Innym sposobem jest odpowiednia termoizolacja poddaszy, dzięki czemu latem jest tam chłód a zimą ciepło. Jeszcze innym jest termomodernizacja, czyli ocieplenie domu płytami poliuretanowymi czy natryskiem z pianki poliuretanowej – to produkt ekologiczny, nie szkodliwy ani dla człowieka ani dla środowiska. Bardzo dokładnie przylega do powierzchni i wypełnia każdą szczelinę, potęgując efekt swojego działania. Więcej na temat tego, jakie można budować domy, z jakich elementów, dowiedzieć się można z branżowych czasopism, lub też wybierając się na specjalistyczne targi budowlane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *